Акнето и розацеята като реакция на имунната система и как специфични пробиотични щамове елиминират хроничното възпаление - д-р Темелкова, Дерматологична клиника МВР болница

Отрицателното въздействие на акнето, розацеята и други кожни заболявания върху качеството на живот е добре документирано и може да причини дълготрайни промени в личността. Съобщава се, че 8,8% от пациентите с акне проявяват депресия. Освен психологически стрес, пациентите с акне често страдат от стомашно-чревни смущения в по-висока честота в сравнение с нормалната популация.

В стомашно-чревния тракт се помещава най-голямата популация от коменсални бактерии. Коменсалните бактерии на червата могат да предизвикат имунни реакции, които в крайна сметка достигат Т- клетките в кожата. Пробиотиците взаимодействат с имунната система на стомашно-чревната лигавица, променяйки нивата на възпалителните цитокини в кръвта.

Концепцията за акнето като резултат от възпаление се основава на разбирането, че имунната система е предназначена да защитава човешкото тяло от реални заплахи. Въпреки това, при пациенти с акне, ние разпознаваме хронично, ниско ниво на възпаление. В идеалния случай пробиотиците биха елиминирали това хронично възпалително състояние и от своя страна биха спрели развитието на акне.

Възпалителното състояние, свързано с акне, е получило много внимание от дерматологични изследвания и литература през последните години. Докато по-рано се смяташе, че събития като фоликуларна кератинизация и бактериална колонизация предшестват възпалението, сега е известно, че възпалението всъщност е първата реакция на организма. Следователно, противовъзпалителните действия на пробиотиците могат да бъдат полезни при лечението на акне. Въпреки че точният механизъм остава неясен, е доказано, че лактобацилите модулират Th1/Th2 активността. Установено е, че комбинираното пробиотично лечение всъщност променя както Th1, така и Th2 отговора. Както беше споменато по-рано, в кожата на пациенти с акне е демонстрирана дисрегулация на Т-клетъчния отговор и може да се заключи, че нормализирането на този отговор може да бъде важна стъпка към намаляване на изходното възпалително състояние.

Неправилният антиоксидантен отговор, наблюдаван при пациенти с акне, осигурява още една роля на пробиотиците. Доказано е, че пробиотиците подпомагат антиоксидантната активност. В проучване, проведено върху пробиотици, Bacillus coagulans RK-02, се установява, че бактериите произвеждат мощен извънклетъчен полизахарид със значителна антиоксидантна активност. Пробиотиците осигуряват механизъм за противодействие на увреждането от свободните радикали и повишаване на антиоксидантната активност, което води до среда, която е по-малко привлекателна за колонизация на бактерията, която причинява акне P. acnes.

Приложение на пробиотиците при кожни проблеми се препоръчва още през 30-те години на миналия век.

В началото на миналия век Lactobacillus acidophilus (често срещан пробиотик, открит в храни като киселото мляко) е бил популярна хранителна добавка за лечение на акне сред обществото. С нарастващия брой доказателства за ролята на системните пробиотици при лечението на акне, ефикасността на локалните пробиотици също предизвиква интерес. Подобно на оралните пробиотици, използването на пробиотици за локално приложение датира от началото на 1900 г. Първото клинично изпитване, оценява локалните пробиотици и техните ефекти върху производството на серамиди в кожата. Серамидите са восъчни липидни молекули, които съставляват 50% от липидния матрикс в междуклетъчните пространства на роговия слой. Заедно с холестерола и дълговерижните мастни киселини, те са от съществено значение за поддържането на водната пропускливост на кожната бариера. Установено е, че серамидите са ниски при пациенти с възрастна кожа, ксероза, атопичен дерматит, псориазис и дори акне; следователно увеличаването на тяхното производство може значително да повлияе на тези нарушения.

Иновативен подход с локални пробиотици с доказана ефективност

Локалните пробиотици могат да подобрят акне, предизвикано от стрес. Известно е, че акнето може да се влоши поради стрес, главно от освобождаване на химикал, наречен вещество P. Себоцитите, стимулирани от вещество P, показват по-високи нива на провъзпалителни цитокини, като интерлевкин-1 (IL-1), интерлевкин-6 (IL-6) тумор некрозис фактор-алфа (TNF-алфа). Клинични проучвания, показаха, че пробиотични щамове, могат да подобрят възпалителните състояния на кожата чрез инхибиране на вещество Р. Като допълнение към текущата терапия на акне, тези две бактерии в локални формулировки могат да осигурят облекчение на хората, страдащи от възпалително и/или предизвикано от стрес акне, които не отговарят на конвенционалните методи на лечение.

Бактериотерапията Сноуборн скин съдържа ферменти на лактобацили и бифидо бактерии, които подкрепят добрите бактерии в кожния микробиом и така те са силни да не позволяват развитието на патогена P.acne, отговорен за акне и възпаления.

Розацеята е кожен проблем, който също е свързан с нарушения в микробиома. Клинични изследвания показват, че голям % от пациентите с розацея имат нарушен баланс на чревния микробиом и най-често наличие на helicobacter pylori. Също, когато кожният микробиом се развива в неблагоприятна среда, патогенните бактерии са силни и причиняват зачервявания и парене на кожата.

Probio sensitive мист и Probio redness recovery крем изграждат нарушената защитна бариера, свиват и заздравяват стените на капилярите. Това са 100% натурални продукти, които не съдържат парабени, сулфати, алкохол, алергени и парфюм.

Орални пробиотици за възстановяванена на нарушения чревен бактериален баланс при Акне и Розацея

Промяната в диетата може да играе роля в терапията на розацея. Някои храни и напитки могат да действат като „тригери“ за влошаване на розацея. Те могат да бъдат разделени на свързани с топлина, свързани с алкохола, свързани с капсаицин и др. Епидемиологичните проучвания показват, че пациентите с розацея имат по-високо разпространение на стомашно-чревни заболявания. Въпреки, че са необходими допълнителни изследвания в тази област, пациентите трябва да бъдат съветвани да поддържат здравословен чревен микробиом, включително консумация на богата на фибри (пребиотична) диета.

Хранене с високо съдържание на захар и мазнини, и намалени фибри, има доказана връзка с риск от акне, поради занижени нива на Lactobacillus и Bifidobacterium. Те са полезни бактерии, които създават среда с нормална киселинност, подтискат растежа на патогените и участват в имунния отговор на организма.

L. salivarius LS03 проявява значителен инхибиторен капацитет срещу P.acne. Тази антагонистична дейност основно се приписва на характеристиката на LS03 щама секретиращ, бактериоцини срещу P. acnes. Относно анализа на IL-8, 3 различни щамове на L. salivarius са в състояние да инхибират освобождаването на този кемокин с 10% до 25%.

Именно на тази основа е разработен новият Дерма пробиотик, който съдържа 2 милиарда живи бактерии от щама във всяка капсула, които се борят с патогените за чиста кожа и балансиран микробиом. В състава му влизат:

Лактобацилус саливариус LS03 (доказано може да бъде заместител на антибиотична и антимикробна терапия при акне вулгарис)

Лактобацилус касей LC03 ( добри бактерии, които са познати с това, че редуцират възпаленията и инхибират P.acne)

Бифидoбактериум бреве BR03 (предпазва кожата от фотостареене, UV радиация, загуба на трансепидермална вода)

Комбинирана Пробиотична терапия е ефективна грижа за кожата отвътре и отвън

По-добър ефект и повлияване се постига чрез комбиниране на таблетките Дерма пробиотик с локална пробиотична терапия Сноуборн скин.

Препоръчителната доза е 1 капсула на ден, сутрин преди хранене в продължение на минимум 2 месеца и приложение на бактериотерапията за кожа сутрин и вечер.

Проведеният потребителски тест на Комплексната терапия за лице и прием на Дерма пробиотик показа много добри резултати и доказа, че Сноуборн е обещаваща терапия при Акне и проблемна кожа!

Библиография:

  1. New Approach in Acne Therapy. A Specific Bacteriocin Activity and a Targeted Anti IL-8
    Property in Just 1 Probiotic Strain, the L. salivarius LS03
    Francesca Deidda, MS, Angela Amoruso, PhD, Stefania Nicola, PhD, Teresa Graziano, MS, Marco Pane, MS, and Luca Mogna, PhD
  2. A case of Scalp Rosacea treated with low dose doxycycline and probiotic therapy and literature review
    on therapeutic options. M. C. Fortuna*, V. Garelli*, G. Pranteda*, F. Romaniello*, M. Cardone*, M. Carlesimo† & A. Rossi**Dipartimento di Medicina Interna e Specialita mediche Clinica Dermatologica, “Sapienza”, University of Rome I School, Rome, Italy and Dermatology “Sapienza”, University of Rome II School, Rome, Italy
  3. Siver R. Lactobacillus for the control of acne. The Journal of the Medical Society of New Jersey. 1961;59:52-53.
  4. Marchetti F, Capizzi R, Tulli A. Efficacy of regulators of the intestinal bacterial flora in the therapy of acne vulgaris. La Clinica Terapeutica. 1987;122(5):339-343.
  5. Volkova LA, Khalif IL, Kabanova IN. Impact of the impaired intestinal microflora on the course of acne vulgaris. Klinicheskaia Meditsina (Mosk). 2001;79(6):39-41.

 

 

д-р Темелкова, д. м.

Практикуващ лекар в Клиника по

Кожни и Венерически болести

МИ МВР Болница – София

12 Responses
  1. Елка Стефанова

    Здравейте!
    Дъщеря ми е на 12 години и има себореен дерматит. Може ли тези продукти да се използват от деца и ако да, кои по-точно? Благодаря!

    1. Здравейте! Продуктите са натурални и напълно безвреди и подходящи за млада кожа. Препоръчваме ви мицеларната вода Back to balance и липидния крем Restore to defence. Почиствате с водата на памучен тампон без да я отмивате, след това нанасяте крема. Сутрин и вечер.

  2. Нели Василева

    Здравейте, дъщеря ми има кератоза пиларис. От малка е с столична кожа. Има ли надежда за някакво лечение?

  3. Елена Ласина

    Здравейте!
    Имам розацея, диагностицирана.
    След един стрес, лятото я получих и след преболедувал ковид. Какво ще ми препоръчате?

  4. Ани Петрова

    Здравейте. Кожата на лицето ми е суха, като имам мясно изразен участък на розацея от едната страна на лицето. Какво мога да ползвам. Благодаря!

    1. Здравейте! Препоръчваме ви Пробиотичната терапия с мицеларната вода, липидния крем Restore to defence и измивния гел Glow skin detox. Липидният крем ще успокои кожата и зачервяванията, ще възстановя нарушената липидна бариера срещу външни агресори и патогени, като същевременно ще я хидратира. Измивният гел е 100% натурален, без сулфати, като измива без да изсушава кожата. Мицеларната вода балансира производството на себум и успокоява кожата.

  5. Нора Тачева

    Здравейте!
    Имам смесена кожа и леко изразена розоцея. Моли да ми препоръчате лечение и крем за лице?

    1. Здравейте! Препоръчваме ви пробиотичната терапия с Мицеларната вода, липидния крем Restore to defence и измивния гел на Сноуборн. Мицеларната вода успокоява кожата и балансира омазняването, като свива порите. Липидният крем премахва зачервяванията, успокоява кожата, изгражда нарушената липидна бариера срещу външни агресори и патогени. 100% натуралният измивен гел съдържа естествени пенители, които не изсушават или омазняват кожата, с водорасли за хидратация. Употребата е сутрин и вечер. 🙂

        1. Здравейте! За вашата кожа препоръчваме пробиотичната терапия с Мицеларната вода, липидния крем Restore to defence, хидратиращия крем Back to balance и Дерма пробиотик.А ако ползвате грим е добре да измивате преди мицеларната вода със 100% натуралния измивен гел Glow skin detox.

        2. Здравейте! За вашата кожа препоръчваме Дерма пробиотик, мицеларната вода, липидния крем Restore to defence и 100% натуралния измивен гел Glow skin detox. 🙂

Вашият коментар

Бюлетин

"Регистрирай имейл адреса си и получавай индивидуални кодове за отстъпка и информация за нови продукти и промоции."

Препоръки

Ние използваме бисквитки, за да ви дадем най-доброто изживяване. Можете да научите повече за това кои „бисквитки“ използваме или да ги изключите в Настройки за поверителност.
ПриемамНастройки за поверителност.

GDPR

 

We are using cookies to give you the best experience. You can find out more about which cookies we are using or switch them off in privacy settings